MX23RW : Monday, March 4 17:43:50| >> :600:4248237:4248237:

Critics Choice Awards 2024: The Winners - In Full

Critics Choice Awards 2024: The Winners - In Full
© Warner Bros.
Take a look at the full list of winners from this year's Critics Choice Awards, where Oppenheimer won the biggest awards of the night.

The Critics Choice Awards have taken place in Los Angeles as the 2024 awards season gets into full swing.

Oppenheimer was the big movie winner of the night, triumphing in several major categories, while Succession led the way among the TV awards for its acclaimed final season.

Scroll on to see the full list of winners and nominees!


Movies

Best Picture

American Fiction
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer - WINNER!
Past Lives
Poor Things
Saltburn

Best Director

Bradley Cooper – Maestro
Greta Gerwig – Barbie
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer - WINNER!
Alexander Payne – The Holdovers
Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Best Actor

Bradley Cooper – Maestro as Leonard Bernstein
Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon as Ernest Burkhart
Colman Domingo – Rustin as Bayard Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers as Paul Hunham - WINNER!
Cillian Murphy – Oppenheimer as J. Robert Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction as Thelonious "Monk" Ellison

Best Actress

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon as Mollie Burkhart
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall as Sandra Voyter
Greta Lee – Past Lives as Nora Moon
Carey Mulligan – Maestro as Felicia Montealegre
Margot Robbie – Barbie as Barbie
Emma Stone – Poor Things as Bella Baxter - WINNER!

Best Supporting Actor

Sterling K. Brown – American Fiction as Clifford "Cliff" Ellison
Robert De Niro – Killers of the Flower Moon as William King Hale
Robert Downey Jr. – Oppenheimer as Lewis Strauss - WINNER!
Ryan Gosling – Barbie as Ken
Charles Melton – May December as Joe Yoo
Mark Ruffalo – Poor Things as Duncan Wedderburn

Best Supporting Actress

Emily Blunt – Oppenheimer as Katherine "Kitty" Oppenheimer
Danielle Brooks – The Color Purple as Sofia
America Ferrera – Barbie as Gloria
Jodie Foster – Nyad as Bonnie Stoll
Julianne Moore – May December as Gracie
Da'Vine Joy Randolph – The Holdovers as Mary Lamb - WINNER!

Best Young Actor/Actress

Abby Ryder Fortson – Are You There, God? It's Me, Margaret. as Margaret Simon
Ariana Greenblatt – Barbie as Sasha
Calah Lane – Wonka as Noodle
Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall as Daniel Maleski
Dominic Sessa – The Holdovers as Angus Tully - WINNER!
Madeleine Yuna Voyles – The Creator as Alpha-O / Alphie

Best Acting Ensemble

Air
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer - WINNER!

Best Original Screenplay

Samy Burch – May December
Alex Convery – Air
Bradley Cooper and Josh Singer – Maestro
Greta Gerwig and Noah Baumbach – Barbie - WINNER!
David Hemingson – The Holdovers
Celine Song – Past Lives

Best Adapted Screenplay

Kelly Fremon Craig – Are You There God? It's Me, Margaret.
Andrew Haigh – All of Us Strangers
Cord Jefferson – American Fiction - WINNER!
Tony McNamara – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer
Eric Roth and Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Best Cinematography

Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor Things
Linus Sandgren – Saltburn
Hoyte van Hoytema – Oppenheimer - WINNER!

Best Editing

William Goldenberg – Air
Nick Houy – Barbie
Jennifer Lame – Oppenheimer - WINNER!
Yorgos Mavropsaridis – Poor Things
Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro

Best Costume Design

Jacqueline Durran – Barbie - WINNER!
Lindy Hemming – Wonka
Francine Jamison-Tanchuck – The Color Purple
Holly Waddington – Poor Things
Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
Janty Yates and David Crossman – Napoleon

Best Production Design

Suzie Davies and Charlotte Dirickx – Saltburn
Ruth De Jong and Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk and Adam Willis – Killers of the Flower Moon
Sarah Greenwood and Katie Spencer – Barbie - WINNER!
James Price, Shona Heath, and Zsuzsa Mihalek – Poor Things
Adam Stockhausen and Kris Moran – Asteroid City

Best Score

Jerskin Fendrix – Poor Things
Michael Giacchino – Society of the Snow
Ludwig Göransson – Oppenheimer - WINNER!
Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon (posthumous)
Mark Ronson and Andrew Wyatt – Barbie

Best Song

"Dance the Night" – Barbie
"I'm Just Ken" – Barbie - WINNER!
"Peaches" – The Super Mario Bros. Movie
"Road to Freedom" – Rustin
"This Wish" – Wish
"What Was I Made For?" – Barbie

Best Hair and Makeup

Barbie - WINNER!
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

Best Visual Effects

The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer - WINNER!
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Best Comedy

American Fiction
Barbie - WINNER!
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

Best Animated Feature

The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Spider-Man: Across the Spider-Verse - WINNER!
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Wish

Best Foreign Language Film

Anatomy of a Fall • France - WINNER!
Godzilla Minus One • Japan
Perfect Days • Japan
Society of the Snow • Spain
The Taste of Things • France
The Zone of Interest • United Kingdom


Television

Best Drama Series

The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO / Max)
Loki (Disney+)
The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Succession (HBO / Max) - WINNER!
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO / Max)

Best Actor in a Drama Series

Kieran Culkin – Succession as Roman Roy (HBO / Max) - WINNER!
Tom Hiddleston – Loki as Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval as Raylan Givens (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us as Joel (HBO / Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent as Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession as Kendall Roy (HBO / Max)

Best Actress in a Drama Series

Jennifer Aniston – The Morning Show as Alex Levy (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval as Carolyn Wilder (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us as Ellie (HBO / Max)
Keri Russell – The Diplomat as Kate Wyler (Netflix)
Sarah Snook – Succession as Shiv Roy (HBO / Max) - WINNER!
Reese Witherspoon – The Morning Show as Bradley Jackson (Apple TV+)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Khalid Abdalla – The Crown as Dodi Fayed (Netflix)
Billy Crudup – The Morning Show as Cory Ellison (Apple TV+) - WINNER!
Ron Cephas Jones – Truth Be Told as Lukather "Shreve" Scoville (Apple TV+) (posthumous)
Matthew Macfadyen – Succession as Tom Wambsgans (HBO / Max)
Ke Huy Quan – Loki as O.B. / A.D. Doug, Ph.D (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat as Hal Wyler (Netflix)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Nicole Beharie – The Morning Show as Christine Hunter (Apple TV+)
Elizabeth Debicki – The Crown as Diana, Princess of Wales (Netflix) - WINNER!
Sophia Di Martino – Loki as Sylvie (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds as Nyota Uhura (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show as Mia Jordan (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets as Misty Quigley (Showtime)

Best Comedy Series

Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO / Max)
The Bear (FX) - WINNER!
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dogs (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Bill Hader – Barry as Barry Berkman (HBO / Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building as Charles-Haden Savage (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows as Nandor the Relentless (FX)
Drew Tarver – The Other Two as Cary Dubek (HBO / Max)
Jeremy Allen White – The Bear as Carmen "Carmy" Berzatto (FX) - WINNER!
D'Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs as Bear Smallhill (FX)

Best Actress in a Comedy Series

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel as Miriam "Midge" Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary as Janine Teagues (ABC)
Ayo Edebiri – The Bear as Sydney Adamu (FX) - WINNER!
Bridget Everett – Somebody Somewhere as Sam (HBO / Max)
Devery Jacobs – Reservation Dogs as Elora Danan Postoak (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face as Charlie Cale (Peacock)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Phil Dunster – Ted Lasso as Jamie Tartt (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking as Dr. Paul Rhoades (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows as Guillermo de la Cruz (FX)
James Marsden – Jury Duty as Himself (Amazon Freevee)
Ebon Moss-Bachrach – The Bear as Richard "Richie" Jerimovich (FX) - WINNER!
Henry Winkler – Barry as Gene Cousineau (HBO / Max)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Paulina Alexis – Reservation Dogs as Willie Jack (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel as Susie Myerson (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary as Ava Coleman (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary as Barbara Howard (ABC)
Meryl Streep – Only Murders in the Building as Loretta Durkin (Hulu) - WINNER!
Jessica Williams – Shrinking as Gaby (Apple TV+)

Best Limited Series

Beef (Netflix) - WINNER!
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Fellow Travelers (Showtime)
Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Love & Death (HBO / Max)
A Murder at the End of the World (FX)
A Small Light (National Geographic)

Best Movie Made for Television

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Lady (Hulu) - WINNER!
Reality (HBO / Max)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Matt Bomer – Fellow Travelers as Hawkins Fuller (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room as Danny Sullivan (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves as Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie as Adrian Monk (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial as Lt. Commander Queeg (Showtime)
Steven Yeun – Beef as Danny Cho (Netflix) - WINNER!

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Kaitlyn Dever – No One Will Save You as Brynn (Hulu)
Carla Gugino – The Fall of the House of Usher as Verna (Netflix)
Brie Larson – Lessons in Chemistry as Elizabeth Zott (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Light as Miep Gies (National Geographic)
Sydney Sweeney – Reality as Reality Winner (HBO / Max)
Juno Temple – Fargo as Dorothy "Dot" Lyon (FX)
Ali Wong – Beef as Amy Lau (Netflix) - WINNER!

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Jonathan Bailey – Fellow Travelers as Tim Laughlin (Showtime) - WINNER!
Taylor Kitsch – Painkiller as Glen Kryger (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Death as Allan Gore (HBO / Max)
Lewis Pullman – Lessons in Chemistry as Calvin Evans (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Light as Otto Frank (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumbers as G. Gordon Liddy (HBO / Max)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Maria Bello – Beef as Jordan Forster (Netflix) - WINNER!
Billie Boullet – A Small Light as Anne Frank (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher as Young Madeline (Netflix)
Aja Naomi King – Lessons in Chemistry as Harriet Sloane (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher as Madeline Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six as Camila Alvarez (Prime Video)

Best Animated Series

Bluey (Disney+)
Bob's Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO / Max)
Scott Pilgrim Takes Off (Netflix) - WINNER!
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO / Max)

Best Foreign Language Series

Bargain (Paramount+) • South Korea
The Glory (Netflix) • South Korea
The Good Mothers (Apple TV+) • Italy / United Kingdom
The Interpreter of Silence (Hulu) • Germany / Poland
Lupin (Netflix) • France - WINNER!
Mask Girl (Netflix) • South Korea
Moving (Hulu) • South Korea

Best Talk Show

The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO / Max) - WINNER!
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Best Comedy Special

Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
John Early: Now More Than Ever (HBO / Max)
John Mulaney: Baby J (Netflix) - WINNER!
Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
Wanda Sykes: I'm an Entertainer (Netflix)


ID:533824:1false2false3false:QQ:: from db desktop :LenBod:collect17320:

Follow us on X/Twitter and like us on Facebook for the latest entertainment news alerts.

Media Mole Limited-Time Offer: Get Sky Cinema, Sky Stream & Netflix for just £27 a month + £0 upfront fee for 18 months!
Prices may change during this period. Ends 21st March 2024

Collect / Create New Data
Share this article now:
Golden Globes generic
Read Next:
Golden Globes 2024: The Winners - In Full
>
Read more about Movies TV Entertainment
rhs 2.0
New TV Picks header

Monday, March 4


Celebrity Big Brother: Live Launch: ITV1, 9pm
It's baaaaack. Who will be entering the house? Find out live! Followed by Late & Live on ITV2 at 10.30pm and live streaming on ITVX from 11.30pm to 2am

EastEnders: BBC One, 7.30pm and iPlayer, from 6am
Set over five weeks, Whitney and Zack pack themselves up to Milton Keynes to visit Bianca

Trump: The Sequel? - Panorama: BBC One, 8pm
A look ahead to the unedifying prospect facing the US later this year

Navalny - Storyville: BBC Four, 10pm
Oscar-winning doc following the late Russian opposition leader